Om SIX News

SIX NewsSIX News har funnits sedan 1996 och har en bred bevakning av den svenska finans- och kapitalmarknaden. SIX skriver om alla svenska börsbolag med ett långsiktigt börsvärde på över 100 miljoner kronor. Det innebär att vi skriver om de flesta av bolagen som är noterade på Nasdaq Stockholm, First North och NGM. Vi följer även ett antal större bolag på Aktietorget.

Utöver det bevakar vi tyngre nordiska, europeiska och amerikanska bolag samt internationella konkurrenter till svenska börsbolag. Vi rapporterar även om den makroekonomiska utvecklingen i Sverige och omvärlden.

Vår målsättning är att vara först med marknadspåverkande nyheter. Nyheterna distribueras i realtid via SIX Edge, Bloomberg och Reuters. Aktörer som Handelsbanken och Swedbank prenumererar även på vår nyhetstjänst. Vi har redaktioner i Stockholm och Göteborg. SIX News ingår i schweiziska SIX Financial Information som har verksamhet i 24 länder.

Kontakta gärna redaktionen på red@six.se eller ta kontakt med någon av våra medarbetare:

Lars Johansson, chefredaktör | lars.johansson@six-group.se
Erik Palmung, nyhetschef Makro | erik.palmung@six-group.se
Jonathan Axelsson, nyhetschef Börs | jonathan.axelsson@six-group.se
Andreas Johansson, nyhetschef Börs | andreas.johansson@six-group.se
Magnus Bernet, nyhetschef Börs | magnus.bernet@six-group.se
Mattias Magnusson, chef sociala medier | mattias.magnusson@six-group.se
Mikael Östman | mikael.ostman@six-group.se
Johan Eklund | johan.eklund@six-group.se
Johan Lind | johan.lind@six-group.se
Anton Wilén | anton.wilen@six-group.se
Anna Sundström | anna.sundstrom@six-group.se
Louise Thorslund | louise.thorslund@six-group.se

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s